Opublikowano

Waporyzacja vs palenie

Bracia Konopni Waporyzacja vs palenie

Waporyzacja vs palenie – co to jest w ogóle Waporyzator ?

Waporyzator (ang.vaporizer) to urządzenie, które przekształca mieszanki ziołowe w parę. W przypadku waporyzatorów elektrycznych parownik jest zasilany przez baterię natomiast dla waporyzatorów butanowych źródłem ciepła jest zapalniczka żarowa.

W zależności od sposobu ogrzewania, wyróżniamy trzy rodzaje waporyzatorów: kondukcyjne, konwekcyjne oraz hybrydowe. Drugą różnicą ze względu na gabaryt, jest podział waporyzatorów na stacjonarne oraz waporyzatory przenośne. Niezależnie od typu, wszystkie urządzenia mają te samo zadanie, podgrzać materiał do wysokiej temperatury, aż zostanie odparowany.

Waporyzatory są droższe w porównaniu do metod tradycyjnego palenia. Natomiast dzięki pro zdrowotnym kampaniom informacyjnym, coraz więcej osób decyduje się używać dedykowanych waporyzatorów służących do aromaterapii. Wielu lekarzy uważa, że ​​odparowanie wszystkich cennych substancji znajdujących się w konopi to najlepszy sposób na jej przyjmowanie.

W ostatnich latach wzrosła świadomość zalet konopi i ich konsumpcji. Jak również świadomość powiązanych szkód związanych z paleniem. Coraz więcej ruchów, stowarzyszeń i agencji rządowych walczy z uszkodzeniami spowodowanymi paleniem. Niezależnie od tego, czy chodzi o reklamy, rehabilitacje i zabiegi rzucania palenia czy podnoszenie podatków od tytoniu.

Chociaż roślina konopi jest zdrowa i posiada właściwości lecznicze, spożywanie jej w formie palenia eliminuje jej zalety i wyrządza więcej szkody niż pożytku. Jak więc możemy nadal spożywać naszą ukochaną roślinę regularnie, bez konieczności jej spalania?

Palacze mają tendencję do rozwijania większej liczby infekcji dróg oddechowych i chorób, takich jak astma lub zapalenie oskrzeli ale powoduje to wdychanie dymu, a nie kannabinoidów. Jedno z pierwszych badań porównujących palenie vs parowanie suszu konopi, wykazało znaczące zmniejszenie skutków ubocznych dla parowania oddechowego w porównaniu z paleniem, na podstawie raportów użytkowników.

Dym z konopi powoduje wytwarzanie pomocniczych czynników rakotwórczych, które mogą podrażniać płuca w celu rozwoju chorób, takich jak „przewlekłe zapalenie oskrzeli”.

Waporyzatory są zaprojektowane głównie w celu rozwiązania tego problemu. Po podgrzaniu kwiatu w niższej temperaturze w porównaniu do spalania powstają opary, które można wdychać i nadal zawierają one wszystkie aktywne składniki czyli kannabinoidy, ale bez szkodliwych skutków ubocznych.

Ten sam efekt, mniej szkód – co to w ogóle jest waporyzacja?

Zasadniczo waporyzacja to ogrzewanie mieszanek ziołowych bez spalania, wtedy temperatura parowania wynosi około 155–230 ° C, gdy materiał osiąga temperaturę wrzenia.

Ciepło wywołuje substancje czynne przez parę, która jest uwalniana do powietrza w dymnej mgle wytwarzanej przez urządzenie. Ponieważ nie dochodzi do spalania materiału, nie powstaje prawdziwy dym.

Parowanie ma filtrować około 95% wdychanego dymu, co również sugeruje zwiększenie produkcji terpenów które mają właściwości przeciwzapalne oraz chronią płuca przed podrażnieniem.

Niektóre modele zostały nawet zatwierdzone jako wyroby medyczne w krajach, w których są legalizowane, takich jak Kanada lub Urugwaj. Oprócz korzyści zdrowotnych wydaje się, że pacjenci wolą także spożywać leki poprzez metodę parowania.

Czy są jakieś wady waporyzacji?

Prawidłowe korzystanie z waporyzatorów w przypadku niektórych urządzeń, wymaga od użytkownika pewnej wprawy, natomiast w takim przypadku chętnie służymy dla was pomocą. Poza ceną która według wielu jest zwrotem z inwestycji oraz regularną konserwacją i czyszczeniem urządzenia mogę być to jedyne argumenty.

A teraz 5 powodów, dla których powinieneś zacząć swoją przygodę z waporyzacją:

W przypadku, gdy podane powyżej argumenty nie były w stanie przekonać Cię do waporyzacji, masz jeszcze kilka powodów, które sprawią, że rozważysz sprawę.

1. Zdrowie:

Wszystkie rodzaje dymu zawierają gazy i cząsteczki, które mogą powodować podrażnienie płuc i problemy z oddychaniem. W rzeczywistości po spaleniu materii organicznej uwalnia się ponad 100 rodzajów toksyn i związków, a ich konsekwencje zdrowotne w dłuższej perspektywie mogą być niepokojące.

2. Działa najszybciej:

Kannabinoidy są wchłaniane do płuc w ciągu kilku sekund, co pozwala odczuć ich błyskawiczne działanie w przypadku metody inhalacji. Waporyzatory pozwalają również na lepszą kontrolę dawki, ponieważ łatwo jest zatrzymać aspirację, gdy osiągniemy pożądany efekt.

3. Jest ekonomiczna:

Jak powiedzieliśmy wcześniej, zakup urządzenia wysokiej jakości jest inwestycją początkową, ale w dłuższej perspektywie metoda parowania jest najbardziej opłacalna pod względem materiału. W porównaniu z innymi powszechnymi metodami, aby uzyskać ten sam efekt, potrzeba zdecydowanie mniej suszu. Odparowanie jest najskuteczniejszą metodą oszczędzania materiału

4. Dyskrecja:

Podczas gdy niektóre waporyzatory stacjonarne mają duże wymiary, istnieją również tzw. waporyzatory przenośne. Są one kompaktowe i dyskretne, zarówno pod względem konstrukcji, jak i ilości emitowanej pary. Zapach konopi jest nadal wyczuwalny jednak nie jest tak intensywny jak w przypadku jej palenia. Metoda parowania powoduje znacznie mniejszy dyskomfort zapachowy wobec osób z otoczenia użytkownika.

5. Smak kwiatów jest bardziej wyczuwalny:

Niektórzy twierdzą, że odparowanie konopi przypomina jego smak i zapach popcornu. Aromaterapia pozwala jednak w pełni uzyskać wszystkie walory zapachowe oraz smakowe pozwalając uwolnić roślinie terpeny. Są to związki występujące w konopi które odpowiadają za jej aromat oraz smak.

To są główne powody, dla których lepiej jest waporyzować niż palić. Ostatecznie konsultacje ze specjalistami, czytanie artykułów oraz metoda prób i błędów to sposoby na znalezienie najbardziej odpowiedniego i zdrowego wyboru dla siebie.

 

Źródła na temat „Waporyzacja vs palenie”:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24821347
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4456813/

Udostępnij artykuł