
CZY MARIHUANA NAPRAWDĘ MOŻE ZABIĆ KORONAWIRUSA?
Od początku 2020 r. Zapanowała nowa choroba koronawirusowa – obecnie znana jako COVID-19.
Zakażenia przekroczyły liczbę 5,45 mln na całym świecie, powodując wprowadzenie zakazów podróży, ograniczeń handlowych i kwarantann. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 346 tyś. w chwili pisania tego tekstu, przy czym większość z nich miała miejsce w Stanach Zjednoczonych.
U większości osób zarażonych wirusem COVID-19 wystąpią objawy o łagodnym bądź umiarkowanym stopniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia. Najbardziej narażoną grupą ryzyka są zwłaszcza osoby starsze oraz pozostałe, których układ immunologiczny może być dość słaby aby bronić się przed infekcjami.
Ciekawym efektem ubocznym paniki była ogromna liczba wyszukiwań w sieci z zapytaniem: „Czy marihuana może zabić koronawirusa?”. Skok zainteresowania można przypisać wpisowi, który został opublikowany na Twitterze przez producenta filmowego Vivek Ranjan Agnihotri.
Agnihotri na swoim profilu udostępnił zrzut ekranu fałszywego biuletynu informacyjnego, który rzekomo twierdził, że zespół naukowców odkrył, że marihuana jest skutecznym sposobem leczenia infekcji koronawirusa.
Spreparowany obraz, który zawierał nagłówek „Breaking News – Weed Kills Coronavirus” – który zaczął bardzo szybko rozpowszechniać się w aplikacji WhatsApp, zanim ostatecznie zaczął obchodzić się na innych platformach społecznościowych. W swoim tweecie Agnihotri twierdzi, że „rozwiązanie wielu problemów na świecie leży w Indiach”.
„Ale nie możesz ich znaleźć, dopóki wyśmiewasz Naszą starożytną mądrość. Marihuana to magiczna roślina. Do połowy lat 80. była sprzedawana przez Govt.”
Niestety, jego twierdzenia szybko okazały się kłamstwem, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że nie jest obecnie dostępny żaden konkretny lek do leczenia COVID-19, stwierdzając, że „badania kliniczne są w toku, ale są nie wspomina się o ustanowieniu lekarstwa ”.
Do chwili obecnej nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Jednak osoby zakażone 2019-nCoV powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę podtrzymującą. Niektóre konkretne terapie są badane i zostaną przetestowane w ramach badań klinicznych. WHO pomaga koordynować wysiłki w celu opracowania leków do leczenia nCoV z szeregiem partnerów.
Oficjalne oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia
Chociaż Agnihotri rozpowszechnia informacje wprowadzające w błąd powodując przy tym dezinformację, fakt, że spowodował tak szybki rozpęd w Internecie, świadczy o rosnącej globalnej świadomości konopi jako opcji leczenia.
W rzeczywistości istnieje coraz więcej badań, które sugerują, że konopie mogą być nawet kolejną wielką bronią w Naszej walce z wirusami, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.
Pytanie zatem jak konopie walczą z drobnoustrojami?
W styczniu 2020 r. Zespół naukowców z McMaster University w Hamilton, Ontario odkrył dalsze dowody na to, że konopie można wykorzystać do usunięcia bakterii opornych na antybiotyki i innych genotypów.
W ramach badania naukowcy zbadali pięć unikalnych związków konopi pod kątem potencjalnych właściwości antybiotykowych, zanim ostatecznie zidentyfikowali jeden – znany jako kannabigerol lub CBG – który wykazał szczególnie solidny profil, jeśli chodzi o zabijanie odpornego na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA).
To ogromna wiadomość, ponieważ MRSA jest jednym z najczęstszych zakażeń szpitalnych i odpowiada za około 20 000 zgonów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.
Jest wiele do zrobienia, aby zbadać potencjał kannabinoidów jako antybiotyków z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Główny badacz Uniwersytetu McMaster, dr Eric Brown
Co ważniejsze, naukowcy odkryli również, że CBG – który nie ma właściwości psychoaktywnych – jest bardzo skuteczny w eliminowaniu nie tylko drobnoustrojów MRSA, ale także „przetrwałych” komórek odpowiedzialnych za powtarzające się infekcje.
Stwierdzono nawet, że CBG jest silnym środkiem czyszczącym do usunięcia „biofilm”, który zwykle gromadzi się na skórze pacjenta lub implantach medycznych w wyniku infekcji.
Po sukcesie w środowisku laboratoryjnym naukowcy postanowili następnie przetestować zdolność CBG do leczenia zakażeń MRSA u zwierząt.
„Obecnie pracujemy nad dokumentami potrzebnymi do pracy z wieloma różnymi kannabinoidami” – powiedział Brown.